Kıbrıs Gazimağusa Tanıtım

Kıbrıs Gazimağusa Tanıtım

Gazimağusa ya da Mağusa (Yunanca: Αμμόχωστος (Ammochostos); Latince: Famagusta), Kıbrıs Adası’nda bir liman kenti. Kıbrıs Cumhuriyeti‘nin Mağusa kazası‘nın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin Gazimağusa İlçesi‘nin yönetim merkezi.

Kıbrıs‘ın tek derinsu limanına sahip şehridir.Mağusa, Akdeniz‘in en fazla güçlendirilmiş limanlarından biridir.

Yakındoğu ile Avrupa arasında bir basamak oluşturur.

Mağusa’nın esas gelişimi Lüzinyanlar devrine rastlar. Yakındoğu’dan şehre yerleşenler, kültür ve değerleriyle kent sakinlerine yeni bir güç ve dinamizm kattılar.2011 nüfus sayımına göre kent, 69.741kişilik nüfusa sahiptir.Doğu Akdeniz Üniversitesi de burada bulunmaktadır. Gazimağusa’nın altın kumsalları dünyanın en iyi bilinen plajları arasındadır. Şehirde her yıl düzenli olarak Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi‘nce gerçekleştirilen Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali yapılmaktadır.

Etimoloji

Klasik antik dönemde Mısır Kralı II. Arsinoe hükümdarlığı sonrasında şehir Arsinoe (Yunanca: Ἀρσινόη) olarak bilinirdi ayrıca Strabon yarafından da o isimle bahsedilmiştir. Yunancada ise “kumda saklı” anlamına gelen Ammochostos olarak geçmektedir. Bu isim daha sonraki dönemlerde Famagusta (Batı dillerinde sıkça Fransızca‘daki karşılığı Famagouste ve İtalyanca‘daki karşılığı Famagosta kullanılmıştır, Türkçe‘de ise Mağusa olarak bilinir. Aslında şehrin isminin Türkçe karşılığı, 1974 yılının ardından resmen gazilik unvanını aldığı için Gazi Mağusa’dır. Şehrin eski merkezi altın yıllarında yaşadığı bir efsaneden dolayı “365 kiliseli şehir” unvanına sahiptir.

Tarihi

Şehir ilk olarak MÖ 3. yüzyılda I. Ptoleme tarafından “Arsinoe” adıyla kurulmuştur. MS 647/648 yıllarında Salamis‘in Araplar tarafından yağmalanması sonucu şehre buradan gelen göçmenler yerleşti. 1291 yılında Haçlı Seferleri sırasında Akka alınınca oradan göç edenler şehre yerleşti. Halkla birlikte tüccarların da gelmesi sonucu şehir zenginleşip önem kazandı ve Gazimağusa Limanı sayesinde bir ticaret merkezi konumuna geldi. Lüzinyanlar döneminde Kudüs’ü de yöneten Lüzinyan kralları 1372’ye kadar Mağusa’daki St. Nikolas Katedrali‘nde taç giydi.

Bu dönemde şehirde pek çok kilise inşa edildi. 1372’de Cenevizliler şehri ele geçirmiş, şehir yapılan anlaşma gereği 1469’a kadar Ceneviz yönetiminde kalmış ve daha sonra Lüzinyanlara geri verilmiştir. Ceneviz döneminde bir askeri bölge olarak kullanılan şehir ticaret merkezi olma özelliğini yitirmiştir.

Türklere kadar Roma ve Doğu Roma İmparatorluklarının, Latinlerin ve Venediklilerin eline geçen kale II. Selim dönemindeki (1566-1574) Kıbrıs Seferi sırasında 6 Ağustos 1571’de Türk birlikleri tarafından fethedildi. 1878’e dek Türk yönetiminde kalan kale Kıbrıs ile birlikte 1878 yılında İngiliz idaresine bırakıldı.

1960 yılında bağımsızlığını kazanan Kıbrıs Cumhuriyeti‘nin önemli turizm beldelerinden biri haline gelen Mağusa, 1974’te Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk birliklerince ele geçirildi. Kent, 1975 yılında ilan edilen Kıbrıs Türk Federe Devleti ve 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin önemli liman, turizm ve üniversite eğitimi merkezlerinden biri haline geldi.

Tarihî eserler

Othello Kalesi, Gazimağusa Limanı, Aziz Nicholas Katedrali, Francis Kilisesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Kertikli Hamam, Mağusa Surları, Aziz Barnabas Manastırı ve Salamis Antik Kenti.

Kardeş şehirler

İzmir-TÜRKİYE

Antalya-TÜRKİYE

Struga-MAKEDONYA

 

31 Aralık 2016 - 15:57

TeTiKCi

448

0 Yorum

Benzer yazılar

  Aşk Sözleri

  31 Aralık 2016

  479

  Aşk Sözleri

  “Açık çay içerdi hep,demli olunca bardağın diğer tarafından beni göremezmiş, Öyle derdi…” (Cemal Süreya)   “Merhaba sevdiğim; ben o sevmediğin....

  Lafazan.Net Sitesini Nasil Buldunuz :)

  27 Aralık 2016

  348

  Lafazan.Net Sitesini Nasil Buldunuz..

  Lafazan.Net Sitesinde olmasini istediklerini ve nasil buldugunuz hakkinda bilgi verirseniz seviniriz arkadaslar 🙂

  Kıbrıs’da hangi dil konuşulur ?

  26 Aralık 2016

  657

  Kıbrıs’da hangi dil konuşulur ?..

  Kıbrıs’ta Türkçe konuşulmaktadır. Fakat Kıbrıslıların şiveleri Türkiye’li kişilerin konuştuğu türkçeden birazcık farklı olsa da konuşmalarını...

  Kıbrıs Cografyası

  26 Aralık 2016

  452

  Kıbrıs Cografyası

  Kıbrıs’ın Coğrafyası Kıbrıs’ın güzelim coğrafyası ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazımızı Sohbet Kıbrıs okuyucuları ile paylaşıyoruz. Kıbrıs...


lafazan.net Türkiye ve Kıbrısın En kaliteli sohbet sitelerinden birisi, Hemen online sohbete katılabilır
onlarca kişiyle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Facebook'da Biz!