Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Civanperçemi Faydaları Nelerdir? - Nelere İyi Gelir?


Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi, adi merkep ketesi, kandil çiçeği, akbaşlı, binbiryaprak otu, barsam otu adları ile de bilinmektedir. Şifalı bitkiler arasında özel bir yere sahip olan bitkinin tarihi antik Yunanlılara dayanır. İnsanoğlunun kullandığı ilk medikal bitki olarak literatürlere geçen civanperçemi ile yapılan civanperçemi hapı, merhemi, yağı, çayı ve esansları da kullanılmaktadır.

Civanperçemi yararları ile özellikle kadınlar için mucizeler yaratır. İster adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun ister menopoz dönemindeki kadın olsun, civanperçemi çayı kadın hastalıkları üzerindeki olumlu etkileri ile dikkat çekicidir.

Kadın rahminde meydana gelebilecek tüm rahatsızlıklarda etkin bir rol oynayan civanperçemi bitkisi yumurtalık iltihapları, miyomlar, menopoz döneminde görülen depresyon belirtileri ve daha birçok kadınsal rahatsızlıklarda olumlu etkilere sahiptir.

Civanperçemi Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişebilen civanperçemi bitkisi ne işe yarar?

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan civanperçemi hazımsızlığı giderir. Mide yanması, ülser ve gastrit gibi problemlerde mide koruyucudur. Hatta mide kanamalarını durdurucu etkiye sahiptir.
Bağırsakların çalışmasını hızlandırarak kabızlığı önler ve gaz sorunlarını giderir
Yüksek potasyum oranından dolayı kansızlık üzerinde pozitif etkiye sahiptir ve kanın temizlenmesinde etkin bir rolü vardır.
Civanperçeminin flavonoid içeriği kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Kan pıhtısı oluşumunu engeller. Kan damarlarını güçlendirici etkisinden dolayı varis, tromboz, inflamasyon rahatsızlıklarının tedavisini destekleyici etkisi vardır.
Civanperçemi çay olarak kış aylarında tüketildiğinde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyonların tedavisine destek olur. Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
İçeriğinde yer alan uçucu yağ asitleri stres, gerginlik, anksiyete, huzursuzluk ve halsizlik gibi rahatsızlıklara karşı vücuda destek olur.
İdrar söktürücü özelliğe sahip olan civanperçemi böbrek taşlarının düşürülmesinde de etkindir.
Civanperçemi regl döneminde yaşanan ağrıların ve semptomların azalmasında önemli rol oynar.
Civanperçemi basur tedavisinde kullanılır.
Civanperçemi saç gürleştirme için birebirdir. İçeriğinde yer alan aromatik yağlar saç derisini ve köklerini besler.
Civanperçemi sivilce, yara ve yanık tedavisinde merhem olarak kullanılır.Bir cevap bırakın.