Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Kibris Üniversiteleri - Dogu Akdeniz Universitesi - Kibris Akdeniz Universitesi


Doğu Akdeniz Üniversitesi

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Kıbrıs’ta bulunan devlet vakıf üniversitelerinden bir tanesi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni Kıbrıs’ta okumak isteyen kişiler için tanıtıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir diğer değerli üniversitesi Doğu Akdeniz Üniversitesi‘ni bugün konu alacağız. Kıbrıs’ın değerli ve köklü üniversitesinin kuruluş yılı 1979 yılıdır.

Yerleşkesi ise Gazimağusa’da bulunmaktadır. Çeşitli tarihi kronoloji ile fakülteler ve yüksekokullar açmıştır.

Üniversite bünyesinde çeşitli akademik kadrosu ile birbirinde farklı milletlerde hocaları oluşan geniş bir akademik kadroya sahiptir. Kampüsü öğrenci hayatı düşünülerek her türlü sosyal aktivitelerin yapıldığı bir merkezdir.

Öğrenmenin yanında eğlenmenin de önemli olduğunu düşünerek öğrencilerinin huzurlu ve güven dolu bir ortamda sıkılmadan yetişmesini ve geleceğe mutlu yarınlar ile bakılmasını sağlamak amacıyla ilkeli ve disiplinli bir eğitim amacını kendine vizyon ve misyon edinmiştir.

Öğrencilerin barınması için çeşitli yurt imkanı sağlanmıştır. Ayrıca çeşitli burslar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve Türkiye Cumhuriyetinde yapılan Yüksek öğretime Giriş Sınavı ve Lisans Giriş Sınavı sonucunda çeşitli bölümlerin puanlarına göre alım yapmakta.

Üniversitenin belirlemiş olduğu sıralamanın üstünde olan ve tercih sıralamasına göre  ilk üç içerisinde tercih yapan kişilere özel burs gibi imkanları sunmaktadır.

Avrupa Birliği Üniversiteler Birliği gibi dünya çapında saygın kurum ve kuruşlarla anlaşması bulunan dünyanın birçok yerinde diploma geçerliliği vardır.

Çeşitli öğrenci kulüpleri ile öğrencisini aktif ve üretken olmasını sağlamıştır. Öğrencilerin oyu ile öğrenciyi temsil eden ve Doğu Akdeniz Üniversitesi senatosunda söz sahibi olan Öğrenci konseyi bulunmaktadır.

Akdeniz’in iklimi gibi insanları da sıcaktır. Bu sıcaklık içerisinde sizlere başarılı bir eğitim hayatı sunan üniversite eğitim hayatının başlangıç aşamasından bitişine sizlere ilkeli ve disiplinli bir meslek hayatı sunmaktadır.

İngiliz Dil Eğitimi bölümü hocası olan Necdet Osam Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin rektörüdür. Kendisi Kıbrıs Türk olmakla birlikte üniversitenin her gün bir adım daha ileriye gitmesini hayal eden idealist ve başarı bir yöneticisidir.

En baştan en alt kısımdaki personeli ile öğrenciyi hayata hazırlayan üniversite samimi bir eğitim kurumudur. Araştıran geliştiren ve düşünen her görüşe saygılı bu eğitim kurumu öğrencileri ile dünyaya yeni bir soluk getirme gayesini taşımaktadır.

Kıbrıs’ın diğer üniversitelerinden ayrılan en önemli yanı Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ki tek devlet üniversitesi olmasıdır.

3000 dönümlük bir arazi üzerine kurulan bu devlet üniversitesi geniş imkanlar sunmaktadır. 2014 yılında Webometrics adlı kuruluşun sıralamasında dünya genelinde ilk %5 olan dilime girmiştir.

Yabancı dil eğitimi de veren üniversite başarılı olduğu kadar başarılı öğrencileriyle eğitim dünyasının önemli bir göz bebeğidir. KKTC üniversiteleri tanıttığımız bu konumuzda bir diğer üniversite tanıtımına kadar bizi takip etmekten vazgeçemeyiniz…Toplam 1 Yorumlar
SamueL

Ogrenmıs oLduk

Bir cevap bırakın.