Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Hurmanın Faydaları Nelerdir? - Hurma Nelere İyi Gelir?


Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kuran-ı Kerim’de adının çokça geçmesi ile tanıdığımız hurma, palmiyegiller familyasının bir üyesi. Tıpkı Hindistan cevizi gibi bir çeşit palmiye olan verimli hurma ağaçları, 30 metreye kadar uzayabilir. Meyvesinden yaprağına kadar her yönü ile değerlendiren ağacın üzerinde bağ halinde yetişen hurma meyveleri, yüksek besleyici değerleri ile insanlık tarihinin en kadım besinleri arasında yer alır.

Sıcak iklimlerde yetişen ve Arabistan’la özdeşleşen yapısı ile kutsal topraklardan soframıza gelen hurma, taze hurma ve hurma kurusu olarak tüketilir. Taze haliyle altın sarısı renkli ve dış yüzeyi daha pürüzsüz olan hurma meyvesi, ülkemizde tazesinden ziyade kurusuyla tanınır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Yüksek besleyici değerleri ile tansiyonu dengeleyen besin hiç kolesterol içermediği için kalp dostu besinlerden biridir.
A ve B vitaminleri ile hafızanın güçlenmesini destekler ve hafıza kaybının önlenmesine karşı faydalı olduğu bilinir.
Lif içerdiği için sindirim sistemini düzenleyen besin; gaz, şişkinlik, bağırsak huzursuzluğu gibi sorunlara karşı doğal bir ilaçtır. Özellikle mide şişkinliğini geçirmek hurma çekirdeğinin faydaları arasındadır.
Kalsiyum ve demir içeren yapısı ile kemikleri güçlendirerek kansızlık çekenlere çare olan meyveden yapılan sirke iştah açıcı etkiye sahiptir.
Açlık hissini bastıran hurma meyvesinin aksine, aç karnına tüketildiğinde iştahsız insanlarda hazmı düzenlemek hurma sirkesinin faydaları arasında gösterilir.
Hurmayı düzenli olarak tüketirseniz; kan şekerinizi kontrol altına almış olursunuz.
Diyet programına eklenen hurma sayesinde uzun süre tokluk sağlayabilirsiniz.
Hurmanın her çeşidi sizin için bir şifa kaynağıdır. Eğer bağışıklık sisteminizi güçlendirmek isterseniz; gün içinde ölçülü miktarda hurma tüketmeye özen gösterebilirsiniz.Bir cevap bırakın.