Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Keemun Çayı Özellikleri ve Faydaları - Keemun Çayı Şifası


Keemun Çayı Özellikleri ve Faydaları

Bu çay İngilizceye çoğunlukla “siyah çay” olarak tercüme edilmektedir fakat aslında adı Çin kırmızı çayı’dır . Çin’in Anhui bölgesinde yeştirilen bu çay şarap çayı olarak da biliniyor çünkü tadı kırmızı şarabı andırmaktadır. Ekşi, tatlı hafif mayhoş bir tada sahiptir

Keemun’u özel bir çay yapan ise yetiştiği topraktır. Bu çayın içinde özel bir esans yağı vardır, bu yağın adı Myrcenoldur. Bu organik bileşik aynı zamanda lavanta yağına kokusunu veren maddelerden bir tanesidir.

Aynı zamanda keemun çayının farklı bir tada sahip olmasının diğer bir sebebi içinde normal bir çaya oranla 100 kat daha fazla Geranoil içermesidir, içerdiği bu madde çay yapraklarına tadını veren ana aroma maddelerinden bir tanesidir.

Genel olarak kırmızı çaylar Çin’de; sade, tatlı, tütsülenmiş ve baharat katkılı olarak üretilir. keemun siyah çay klasik orthodoks siyah çay işleme yöntemi ile üretilir ancak son aşamada kurutma yerine yapraklar kavrulur. Elle üretimi yapılan bir çay türüdür. Üretim aşamaları geleneksel olarak kabul edilmiş yöntemlerle ve uzmanların gözetiminde gerçekleştirilir.

Tam okside olmuş çaylar arasında olan kırmızı çayının, orthodoks yöntemi içerisinde dört aşama vardır;
Soldurma (doğal soldurma yaklaşık olarak 14 saat süreyle),
kıvırma
oksidasyon (yaklaşık olarak klasik siyah çayın üretimindeki sürenin 2 katı)
kavrulma : Bir çay kavurucusunda elle karıştırılarak okside olmuş yaprakların renkleri koyulaşana kadar kavrulur.Bu yöntem ile üretilen kırmızı çaylar için yaprak olgunluğu arttıkça, demin kırmızılığı da artar.
Keemun Çayının Faydaları
Bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasına yardımcı olur
İdrar söktürücüdür, ödemin atılmasını ve vucudun temizlenmesine katkı sağlar
Diş çürümelerini önlenmesine yardımcı olur ve dişleri güçlendirir
Çeşitli formlarda hazırlanan kırmızı çaylar, chronic gastroenteritis, dyspepsia, nephritis, urinary lithiasis gibi hastalıklara karşı insanı dirençli kılar.
Yeşil çaylarla karşılaştırıldığında polifenol içerikleri azdır ancak, kafein ve theanin’ce zengindirler. Sıcak olarak içilmeleri tavsiye edilir. Geleneksel Çin tıbbı, uzun bir yaşam ve vücut gücünün korunması için kırmızı çayı önermektedir.
Aşırı dozlarda kullanımından sakının.Toplam 1 Yorumlar
SamueL

EMEK VERENLERE TESEKKURLER

Bir cevap bırakın.