Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? - Nelere İyi Gelir?


Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz, Potasyum, A vitamini ve lif içeriği ile besin değeri açısından zengin bir meyvedir. Diüretik etkiye sahip olan kirazın sapları da kurutularak çay olarak tüketilebilir. 12-13 adet kiraz 1 porsiyon olarak değerlendirilir ve 1 porsiyon kiraz sadece 63 kaloridir.

Düşük kalori içeriği ve yüksek lif değeri ile diyet listelerinin baş tacı konumunda olan kiraz yüksek antioksidan içeriği ile de dikkat çekmektedir. Yaz sofralarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kiraz, taze olarak tüketildikten sonra geriye kalan sapları da mucizevi etkilere sahiptir. Siz siz olun kiraz saplarını çöp olarak nitelendirmeyin!

Kiraz saplarını kurutarak çayını demleyebilir ya da bitkisel çayların içine eleyerek antioksidan özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Kiraz sapı çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen özel bir çaydır. Saraçoğlu kiraz sapı çayının romatizmal nedenle oluşan ağrıların tedavisinde etkin bir rolü olduğunu belirtmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
Kiraz sapı çayı antioksidan özelliği ile vücuttan toksin maddelerin atımını kolaylaştırarak böbreklerin ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.
İdrar söktürücü özelliğe sahip olan kiraz sapı çayı ödem atılmasını sağlar.
İdrar yolları enfeksiyonlarını önlemesi kiraz sapı çayının faydaları arasındadır.
Yüksek antioksidan içeriği ile vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı direncini artırır.
Böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesinde etkin bir rol oynar.
Metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir ve uzun süre tokluk hissi sağlar.
Bağırsak hareketlerini hızlandıran kiraz sapı çayı kabızlık problemleri ve şişkinliği önleyici etkiye sahiptir.
Yüksek potasyum içeriğine sahip olan kiraz sapı çayı vücudun sıvı elektrolit dengesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.
Eklem iltihapları ve romatizmal kaynaklı iltihaplarda iltihap söktürücüdür ve anı zamanda vücudun uyku düzeninin sağlanmasında etkindir.Bir cevap bırakın.