Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Menekşe Yağı Faydaları Nelerdir? - Nelere İyi Gelir?


Menekşe Yağı Faydaları Nelerdir?

Menekşe Yağı Faydaları Nelerdir?

Söz konusu bakım olduğunda akla gelen doğal yöntemler arasında ilk sıralarda yer alan yağlar, özellikle vücudun her bölgesine etki etmesi ve problemleri en aza indirgemesi ile sık sık tercih edilmektedir. Evinizde, günlük hayatınızda bu yağları kullanıyorsanız bakım rutininize bir yenisini daha ekleyebilirsiniz: faydaları saymakla bitmeyen menekşe yağı!

Menekşe bitkisinin yapraklarından, köklerinden ya da çiçeklerinden damıtma yoluyla elde edilen bu yağ, tıpkı benzerleri gibi hem vücut hem de cilt için etkili bir bakım ürünü sayılmaktadır.

Menekşe Yağı Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

1) Cildi Besler, Arındırır, Sivilce Oluşumunu Engeller
Menekşe yağının cilde faydaları aslında saymakla bitmiyor olsa da en etkili ve gözle görülür faydası cildin yapısını kökten uca iyileştirmesi ve daha pürüzsüz, daha canlı bir cilt sunmasıdır.


Hassas bir cilt yapısına sahipseniz ya da sık sık akne sivilce problemi yaşıyorsanız öncelikle cildinizin bu yağa alerjisi olmadığını tespit ederek yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.
Bunun yanı sıra menekşe yağı günlük hayatta cilde nüfuz eden toz, kir, sigara dumanı, kötü kokular ya da buna benzer pek çok olumsuz etkeni gün sonunda arındırır, cildin barındırdığı bakteri ve mikrop seviyesini en aza indirger.


A ve C vitamini yönünden oldukça zengin olan menekşe yağını egzama, uyuz ya da sedef hastalığını iyileştirmek için de kullanabilirsiniz.
sivilce


2) Saçları Dökülmelerini ve Kepek Oluşumunu Önler
Pek çok bitkisel yağ gibi menekşe yağı da saç problemlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.
Düzenli olarak kullanıldığında menekşe yağı saç dökülmelerini en az seviyeye indirir ve saç derisini besleyerek daha gür ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar.


Menekşe yağının saça faydasını etkili ve düzenli bir kullanım sayesinde çok kısa bir süre içerisinde görmeniz mümkündür.
Aynı zamanda saçlarınız gün içerisinde sık sık işlem görüyor, boya ya da farklı işlemlere maruz kalıyorsa zamanla yıpranan saç uçlarınızı da menekşe yağı ile onarabilirsiniz.

Birkaç damla menekşe yağını kullandığınız şampuana ekleyerek saçlarınız için rahatlıkla bakım yapabilirsiniz.
Menekşe yağı saç çıkarır mı?

Saçların canlanmasına, güçlenmesine, kepek oluşumunun engellenmesine yardımcı olan bu yağın yeni saçlar çıkarma gibi bir etkisi bulunmamaktadır.
Ancak mevcut saçları ve saç diplerini yenilediği için ilk kullanımdan itibaren saçlarınız eskiye göre çok daha gür ve güçlü duracaktır.

3) Stresi Azaltır, Uykuya Geçişi Kolaylaştırır
Pek çok bitkisel yağ gibi menekşe yağı da rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde vücudu uykuya teşvik etmede ve ruh halini onarmada fazlasıyla doğru bir seçenektir.
Aynı zamanda düzensiz gece uykularını hem ortadan kaldırmak hem de biraz daha keyifli hale getirmek için aromatik menekşe yağını başka yağlarla birleştirebilir, meyvemsi ve ferah yeni aromalara kapı açabilirsiniz.
Gün içerisinde sık sık stres yaşıyorsanız, depresyon başlangıcı ya da kaygı seviyesinde yükselme varsa bitkisel ve tamamen doğal olan menekşe yağı ile birlikte bu sıkıntılarınıza son verebilirsiniz.

4) Kas ve Eklem Ağrılarını Rahatlatıcı Aromaterapi Yağı
Özellikle ağrılı ve iltihaplı bölgelerin tedavi edilmesinde rol oynayan menekşe yağı sayesinde romatizma, kas- eklem ağrıları, bronşit ya da sinüzit gibi hastalıkları tedavi edebilirsiniz.
Ancak astım, epilepsi ve hepatit hastalarının menekşe yağı kullanması tavsiye edilmemekte, migren ataklarını tetiklemesi açısından migreni olanların da dikkat etmesi önerilmektedir.
Menekşe yağının bu alanlardaki etkilerinden yararlanmak istiyorsanız kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

5) Kaş ve Kirpikleri Güçlendirir
Kirpikleriniz kısa, seyrek ya da dökülüyorsa, kaşlarınızda zamanla oluşan seyreklikler canınızı sıkıyorsa çözüm bulmak için ekstra para harcamaya son!
Piyasadaki pek çok pahalı ürüne göre hem hesaplı hem de oldukça etkili olan menekşe yağı kaş ve kirpiklerin kökten uca onarılmasına yardımcı olmaktadır.
Hoş kokusu ve hafif yapısı sayesinde doğal bir serum olarak nitelendirilen menekşe yağını düzenli kullanarak kaş ve kirpik sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.
Menekşe yağı kirpik uzatır mı?

Kaş ve kirpik gürleştirmede pek çok yağ gibi menekşe yağı da en etkili doğal yöntemler arasındadır.
İlk kullanımdan itibaren düzenli kullandığınızda menekşe yağı hem kirpiklerin seyrekliğini giderir, hem de kökten uca besleyerek kirpiklerin daha uzun ve gür durmasına etki eder.
menekşe yağı kirpik uzatır mı


6) Kan Dolaşımını Hızlandırır, Cildi Ferahlatır
Aromatik yapısı ve hafif etkisi sayesinde ferahlatıcı gücü olan menekşe yağı uygulandığı bölgeye rahatlık ve ferahlık verdiği için kan dolaşımının hızlanmasına neden olur. Bu sayede cilt hücreleri daha hızlı ve daha iyi çalışır.


Aynı zamanda menekşe yağının kan dolaşımını düzenlemesi sayesinde pek çok dolaşım bozukluğu rahatsızlığı da en az seviyeye indirgenebilir.

7) Tırnakları Güçlendirir, Sararmaları Giderir
El ve ayak tırnaklarınızda sık sık direnç kaybı gözlemliyorsanız ya da düzenli olarak bakım yapılmaması nedeniyle güçsüz ve çabuk kırılan tırnaklara sahipseniz çözüm menekşe yağında!
Menekşe yağının tırnak için gözle görülür faydalarından birisi, uygulandığı bölgenin hızlı bir şekilde yeniden onarılmasını ve canlanmasını sağlamasıdır. Bu sayede dış etkenlere karşı olumsuz sonuçlar gösteren tırnaklarınız daha sağlıklı ve canlı görünmeye başlar.


Aynı zamanda el ve ayak tırnaklarında meydana gelen sararmaları ya da sigara kullanımından dolayı meydana gelen tırnak sararmalarını da menekşe yağı yardımıyla ortadan kaldırabilirsiniz.
Evde Manikür Nasıl Yapılır? 6 Kolay Adımda Göz Alıcı Tırnaklar


8) Evin Atmosferini Tazeleyen Oda Kokusu
Kimyasallardan uzak bir oda kokusu olması adına hem de ruha ve bedene vereceği olumlu şifa nedeniyle menekşe yağını rahatlıkla oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.
Bu sayede evinizdeki kötü kokuları giderebilir, daha ferah ve temiz bir oksijen seviyesine ulaşabilirsiniz.Toplam 1 Yorumlar
asmar

emegine saglik

Bir cevap bırakın.