Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Mısırözü Yağı Faydaları Nelerdir? - Mısırözü Yağı Nelere İyi Gelir?


Mısırözü Yağı Faydaları Nelerdir?

Mısırözü Yağı Faydaları Nelerdir?

Lezzetli yemeklerin sırlarından biri de kullanılan yağ türünden gelmektedir. Yöresel farklılıklardan dolayı zaman zaman tereyağı, zeytinyağı, mısırözü yağı ve ayçiçek yağı tercih edilebilir. Bazen hangi yemek tarifi denenecek ise uygun bir yağ seçimi yapılır. Piyasada pek çok türde bulunan yağlar, sebzelerin ve besinlerin güzelce kavrulmasını, tabaklarda lezzetli bir tat oluşturmasını sağlar.

Sizlere bu yağlar arasından sık sık tercih edilen mısırözü yağını tanıtmak için bir yazı hazırladık. Mısırözü yağının özelliklerini merak edenler, yazımızı sonuna kadar okumalı. Bakın, mısırözü yağı faydalı mı yoksa zararlı mı?

Mısırözü yağı nedir diyenler için ufak bir hatırlatma yapalım. %56 çoklu doymamış yağ, %31 tekli doymamış yağ ve %13 doymuş yağ içeren bir yağ türüdür. Mısır tanelerinden elde edilen mısırözü yağı, doğal ve mineral bakımından zengin bir yağdır.


Mısırözü Yağı Mı Ayçiçek Yağı Mı Sağlıklı?
Ayçiçek yağı %66 oranında çoklu doymamış yağ içermektedir. Mısırözü yağı ise %56 oranında çoklu doymamış yağ içerir. Her iki yağ türü de bitkisel yağlardan olduğu için ölçülü miktarda tüketilmesi önerilir.


Mısırözü yağı ve ayçiçek yağı omega yağ asitleri bakımından zengindir. Uzmanlar her iki yağı da ölçülü tüketmenizi önermektedir. Çok fazla tüketilen yağların kalp ve damar sağlığına olumsuz etkileri olacağını ifade eder.


Mısırözü ve ayçiçek yağı bitkisel kaynaklı yağlar arasında olduğu için, kolesterol seviyesini dengelemektedir.

Mısırözü Yağı Faydaları Nelerdir? Mısırözü Yağı Nelere İyi Gelir?

Mısır lifli bir besindir ve mısırdan elde edilen mısırözü yağı da lifli yapısını korur. Bağırsakları rahatlatma konusunda etkilidir.


Mısırözü yağı, gebelik döneminde tüketilmesi önerilen yağlardan biridir. Emzirme dönemine hazırlık için tercih edilebilir.


Mısırözü yağının ölçülü tüketilmesi, kalp hastalıklarını önlemektedir.


Mısırözü yağı faydaları arasında hücre yenileme görevi de bulunur. Hasar görmüş dokuları, ölü hücreleri onaracak kadar faydalıdır.


Mısırözü yağı aynı zamanda cilt dostudur. Cildin parlak bir görünüme kavuşması için yemeklere ve salatalara eklenebilir.


Protein değeri yüksek olan mısırözü yağı, kas gelişimini desteklediği gibi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin bir kısmını da karşılamaktadır.
Kolesterol seviyesinin yüksek ölçüldüğü kişiler, ölçüyü kaçırmadıkça mısırözü yağını tüketebilir. Her gıdanın fazla tüketilmesi zararlı olabilmektedir.


Mide sorunlarıyla başı dertte olanlar, yemeklerine mısırözü yağı ekleyebilir. Mide asitlerini dengeleme görevini üstlenir.


Alfa-tokoferol maddesini içeren mısırözü yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.


Antioksidan maddeleri de içeren mısırözü yağı, vücuda zarar vermeye çalışan bakterileri temizler.


1 tatlı kaşığı mısırözü yağında ortalama 45 kalori bulunmaktadır. Bu kalori değerini dikkate alarak yemeklerinize ekleyebilirsiniz.Toplam 1 Yorumlar
asmar

emegine saglik @Nur

Bir cevap bırakın.