Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Okaliptus Faydaları Nelerdir? - Okaliptus Nelere İyi Gelir?


Okaliptus Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Faydaları Nelerdir?

Okaliptus, ilaç sektöründe ve geleneksel tıpta kullanılan, çapı iki metreden fazla olabilen, genç dönemlerinde rengi kırmızıya yakınken yaşlandıkça griye dönüşen, hızla büyüyen ve yuvarlak tepesi olan bir ağaçtır. Ağacın yaprakları farklı kullanım şekilleriyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Son yıllarda halk arasında okaliptus çayı tüketimi de oldukça yaygınlaşmıştır.
Ülkemizde de yetişen okaliptüs bitkisinin faydalarını, kullanım şekillerini, hangi hastalıklar için kullanıldığını sizler için bu yazıda topladık.
Okaliptus Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
Okaliptus yaprakları ülkemizde en çok üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İshal kesici, mikrop öldürücü, boğaz iltihaplarını ve soğuk algınlığını önleyici, kan şekerini düzenleyici ve balgam söktürücü özellikleri ile tanınır. Ege ve Akdeniz bölgesinde bu amaçlarla kullanımı çok yaygındır.
Okaliptus faydaları arasında şunlar da bulunur:
Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık gibi deri rahatsızlıkları için kullanılır. Anti bakteriyel olduğu için yaraları tedavi ve dezenfekte eder.
Balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürük tedavisi ile üst solunum yolları hastalıklarında yardımcı olarak kullanılır. Taze okaliptus yaprağı boğaz ağrısını hafifletmeye yarar.
Bitkinin yapraklarından elde edilen okaliptus yağı cilt üzerine sürüldüğünde mantar gibi birçok cilt problemlerine iyi gelir. Fakat okaliptus yağı çok güçlüdür. Onu seyreltmek için zeytinyağı, badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanmak gerekir.
Okaliptüs merhemi ağrı kesici özelliği taşır. Sporcuların maçtan sonraki ağrıları için faydalıdır.
Okaliptus çayı antibakteriyel özelliği ile Coli bakterisi ve Candida albicans mantarı gibi bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonlar için de faydalıdır.
Kronik stres sorunu olan kişiler üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunur.
Anti-inflamatuar özelliği ile astım, artrit ve kronik kas spazmı gibi sorunların tedavisinde kullanılır.
Okaliptus hem anti bakteriyel hem de anti mikrobiyel özelliği ile bazı gargara ve diş bakım ürünleri içerisinde yer alır.
Kan şekerini düşürmeye ve düzenlemeye yardımcı olur.
Sivrisinek, kene ve böcekleri uzak tutmada çok etkilidir. Nemlendiriciniz içine birkaç damla okaliptus yağı karıştırarak cildinize sürebilirsiniz.
Okaliptüs bitkisinin yapraklarını, aktarlarda ve doğal ürün marketlerinde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca bitkinin solunum yolu problemlerine iyi geldiği modern tıp tarafından onaylandığı için okaliptus suyu ve okaliptus sprey gibi hazır ürünleri rahatça bulup satın alabilirsiniz.
Piyasada ve eczanelerde satılan hazır ürünler içerisinde okaliptus sabunu da yer alır. Okaliptus fiyatı ürünlerin çeşitlerine göre değişim göstermektedir.Toplam 2 Yorumlar
NEFRED

www.lafazan.net

SamueL

Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık gibi deri rahatsızlıkları için kullanılır. Anti bakteriyel olduğu için yaraları tedavi ve dezenfekte eder

Bir cevap bırakın.