Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Regaip Kandili Duasi - Hz.Muhammed'in Regaip Kandili Duasi


HZ. MUHAMMED'İN REGAIP KANDILI DUASI

Regaip Kandili Duası

REGAİP KANDİLİ’NDE HZ. MUHAMMED’İN DUASI

Recep haram aylardandır çünkü : Tövbe suresinin 36. ayeti Recep ayına işaret eder. Ayet şöyledir; “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir.

Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur.

Öyleyse bu aylarda kendinize zulmetmeyin.” Değişik hadislerde haram ayların (yani günahın ve kusurların özellikle daha feci olduğu, savaşlara bile ara verilmesi gereken ayların) içinde Recep de sayılmıştır.

Haram aylar. ‘Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep’tir.’

Recep ayında tutulacak oruçlar : İbn Abbas; Efendimizin bu ayda çok oruç tuttuğunu ifade ediyor.

Hatta orucu hiç bırakmayacak zannederdik der. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak zannederdik. (Müslim)

Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle haber verirdi: “Allah’ım Recep, Şaban’ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır.’ (Ahmed, Müsned) Bu gece (Regaip gecesinin gündüzü) oruç tutana birçok sevap haberi verilmiştir.

Bu dört gecede rahmet yağar: Rabbimizin rahmeti her zaman vardır.

Ama nasıl ki her gece güzel olmakla beraber Kadir gecesi bin geceye denktir. (Kadir Suresi) ve nasıl ki Kudüs’teki Mescidi Aksa diğer mekânlardan farklıysa Recep ayının ilk perşembesi ve belli zamanlar da öylece özeldir.

Müslümanlar Regaip Kandilini idrak ediyor. Peki Regaip Kandili ne demek, Regaip kelimesi ne anlama geliyor?

Peygamber’in Regaip Kandili duası neydi? Regaip Kandili, lütuf, rahmet ve mağfiret gecesi demektir. Günahlarından arınmak isteyenler için dua ve ibadet edilecek önemli bir gecedir….Toplam 2 Yorumlar
meftun

Oruç tutmuyorsanız eğer,kalbinizi ve düşüncelerinizi temiz tutun.Vijdanınızı devreye sokun..hep iyi düşünün.Bizi biz yapan Allahın rahmeti üzerimizde olsun.

SamueL

Yuregımıze sagLık

Bir cevap bırakın.