Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir? - Nelere İyi Gelir?


Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres ve strese bağlı oluşan depresyon. Hayat şartlarının gün geçtikçe ağırlaşması, günlük koşuşturmaların artması insanların sağlıklarını kaybetmesine neden olur. Sürekli stres ve sıkıntı içinde yaşayan insanlar bir süre sonra kalıcı bir depresyonla karşı karşıya kalır. Depresyonun tedavisinde son yıllarda alternatif şifalı bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bunların başında da sarı kantaron otu yer alır. Özellikle uykusuzluk, sinirlilik, orta ve hafif dereceli depresyonlarda etkili olan sarı kantaron bitkisi, düzenli kullanıldığında serotonin yani mutluluk hormonunu arttırıcı etki gösterebilir.

Geçmişi tam olarak bir muamma olan sarı kantaron, hemen hemen her bölgede ve iklimde yetişir. Sarı kantaron çiçeği bitkiyi neredeyse tamamen kaplayacak kadar çok sayıdadır. Dünyada 400 Türkiye’de ise yaklaşık 70 kadar sarı kantaron çeşitleri bulunur. Sarı kantaron içeriği nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde yüzyıllardan beri kullanılır.

Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
Sarı kantaron depresyon tedavisinde etkin bir rol oynar. Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayarak hafif ve orta dereceli depresyonların tedavisini destekler. Sarı kantaronun bu özelliği sarı kantaron depresyona iyi gelir mi sorusunun cevabıdır.
Menopoz kaynaklı ruhsal gidip gelmelerin ektilerini azaltır.
Kafein, alkol, sigara gibi bağımlılıkların tedavisini destekler.
Sarı kantaron İbrahim Saraçoğlu tarafından adet sancıları için önerilir. Ayrıca sarı kantaron adet söktürücü özelliği ile de önerilmektedir. Sarı kantaron adet sancısı için adet dönemlerinde ılık bir şekilde sabah ve akşam aç ya da tok karnına tüketilebilir.
Vücutta meydana gelen yaralanmalar sonucu oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar.
Sarı kantaron çayı gece uykularının düzenlenmesine yardımcıdır. Uyku problemi olanların gece yatmadan önce sarı kantaron çayı tüketmeleri önerilir.
Gece altını ıslatma problemi yaşayan çocuklar için sarı kantaron çayı önerilir. Sarı kantaron çayının sakinleştirici etkisi bu problemin tedavisinde etkin bir rol oynar.
Sakinleştirici bir etkiye sahip olan sarı kantaron panik atak rahatsızlığının tedavisini destekleyicidir.
Sarı kantaron ve depresyon arasındaki ilişki nedeniyle Avrupa’da uzun yıllar reçete edilen bir bitki olarak dikkat çekmektedir.
Özellikle sinirli ve stresli olduğunuz günlerde rahatlama amacıyla sarı kantaron çayı tüketebilirsiniz.Bir cevap bırakın.