Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Veda Busesi - Veda Busesi Hikayesi - Orhan Seyfi Orhon


Veda Busesi Hikayesi

Veda Busesi Hikayesi
Veda busesi sözleri itibariyle iki aşığın birbirine yazdiği şiir olarak algılanmıştır hep.

Fakat Veda busesi adlı şiir Orhan Seyfi Orhon’un kanserden ölen kızına yazdığı bir eserdir. Bu ünlü şiirin hikayesi şöyle anlatılmaktadır..

Babası kızının kapısını açarken biraz duraksadı. Sessizce kapının kolunu aşağı indirdi, kızının bugün daha iyi olması için dua etti. Gün boyunca kızına doyasıya sarılmayı düşünüyordu..


O yüzden bütün işlerini iptal etmiş, akşama kadar onun yanında oturmayı planlamıştı. Uyuyup uyumadığını kontrol etmek için usulca yatağın üstüne eğildi.

Kızı perişan halde görünüyordu…
Gözleri hemen yaşaran baba, kızının bu halini görmesini istemediği için usulca eğildi ve dudaklarını kızının alnına koydu. Öpmedi çünkü öpmek çok kısa bir andı.

Öylece durdu ve derin derin nefes alarak kızının kokusunu içine çekti
Baba kızının alnında öylece durdu. Biraz daha dursaydı gözyaşları kızının yüzüne damlayacaktı, ağladığı anlaşılacaktı.

Yatağın yanındaki sandalyeye oturdu.Kız o kadar bitkin düşmüştü ki çok kısık bir sesle, babacığım, annemin öldüğü günü hatırlıyorum ,günlerce çok ağlamıştın.

Şu son anlarımda senden bir şey istiyorum babacığım, dedi. Ben öldükten sonra hiç ağlamıyacaksın, gözünden bir damla yaş bile düşmeyecek, anlaştık mı dedi.

Baba imkansızı isteyen kızına baktı, ağlamaklı halini bastırarak başını hafifçe salladı. Kızı çok zor nefes alıyordu . Birkaç saniye içinde nefes alışverişleri kesildi, başı yana düştü…


Hıçkırıklar içinde kızını kucağına aldı. Kızının cansız bedeni hala ateşler içindeydi.Buna rağmen kızı üşümesin diye battaniyeyle sardı bahçeye çıkardı.

Kızını sandalyeye oturtup, yere çöktü, başını kızının kucağına koydu, hıçkırıklarla ağlamaya başladı. İşte o an dilinden bu ölümsüz mısralar döküldü. “Veda Busesi”, Türk sanat müziğinin şüphesiz en bilinen, şarkılarından biri…

Yusuf Nalkesen tarafından 1951 yılında Muhayyer Kürdî makamında bestelenen bu içli şarkının sözleri ise zamanının ünlü “beş hececi”lerinden biri olan şair ve gazeteci-yazar Orhan Seyfi Orhon’a ait.VEDA


Hani o bırakıp giderken seni
Bu öksüz tavrını takmayacaktın?
Hani o bırakıp giderken seni
Bu öksüz tavrını takmayacaktın?


Alnına koyarken veda buseni
Yüzüme bu türlü bakmayacaktın?
Alnına koyarken veda buseni
Yüzüme bu türlü bakmayacaktın?


Gelse de en acı sözler dilime
Uçacak sanırım birkaç kelime
Bir alev halinde düştün elime
Hani ey gözyaşım akmayacaktın?
Hani ey gözyaşım akmayacaktın?
Hani ey gözyaşım akmayacaktın?Toplam 2 Yorumlar
meftun

Evlat neydi tam olarak;korktuğun yer,canının en tatlı yeri,baktığın gözün tuttuğun ellerin,yürüdüğün ayakların,yemeğin suyun nefesin,ona gelmesin bana gelsin dediğin tek varlık....

SamueL

Cok etkıleyıcı. Yuregınıze sagLık

Bir cevap bırakın.